System ochrony prawnej w Unii Europejskiej 370-AN2-2SUE
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – niestacjonarne II stopnia.
Rodzaj przedmiotu – obowiązkowy .
Dziedzina i dyscyplina nauki – nauki społeczne i nauki prawne.
Rok studiów/semestr – rok II/sem. II.
Wymagania wstępne – brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 16 godz. wykładu (50 % w formacie e-learning, w tym 5 godz. zdalnych synchronicznych i 3 godz. zdalne asynchroniczne).
Metody dydaktyczne – wykład, konsultacje
Punkty ECTS – 6
Bilans nakładu pracy studenta:
- udział w zajęciach 8 godz.
- e-learning- 8 godz. (w tym 5 godz. e-learning synchroniczny i 3 godz. e-learning asynchroniczny),
- przygotowanie do egzaminu 62,5 godz.,
- udział w konsultacjach związanych z zajęciami 60 godz.,
- egzamin - 2 godz.
Razem 150 godz. co odpowiada 6 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe:
- nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela – 75 godz. (wykład,konsultacje, egzamin), co odpowiada 3 pkt ECTS
- nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela – 75 godz. (w tym 3 godz. w formacie e-learning asynchroniczny) co odpowiada 3 pkt ECTS
W cyklu 2022:
Profil studiów - ogólnoakademicki. Bilans nakładu pracy studenta: Wskaźniki ilościowe: |
W cyklu 2023:
Profil studiów - ogólnoakademicki. Bilans nakładu pracy studenta: Wskaźniki ilościowe: |
W cyklu 2024:
Profil studiów - ogólnoakademicki. Bilans nakładu pracy studenta: Wskaźniki ilościowe: |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Efekty kształcenia
wiedza:
- absolwent zna i rozumie: fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji w zakresie dotyczącym prawa administracyjnego w europejskim wymiarze oraz przedmiotu działania administracji publicznej na poziomie unijnym (KP7_WK1); Sposób weryfikacji: egzamin z uwzględnieniem zadań w e-learningu.
umiejętności:
- absolwent potrafi: komunikować się na tematy związane z prawem administracyjnym w europejskim wymiarze ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców (stanowiących odbiorców usług świadczonych przez administrację publiczną, stron postępowań administracyjnych) (KP7_UK1); Sposób weryfikacji: egzamin z uwzględnieniem zadań w e-learningu.
kompetencje społeczne:
- absolwent jest gotów do uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa administracyjnego w europejskim wymiarze oraz przedmiotu działania administracji publicznej na poziomie unijnym (KA7_KK2); Sposób weryfikacji:egzamin z uwzględnieniem zadań w e-learningu.
Kryteria oceniania
Egzamin w formie pisemnej (20 pytań testowych, test zamknięty, jedna odpowiedź prawidłowa, zaliczenie od 11 poprawnych odpowiedzi).
W zależności od obowiązujących regulacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
J. Barcik, R. Grzeszczak (red.), Prawo Unii Europejskiej, Warszawa 2022,
A. Wyrozumska (red.), System ochrony prawnej w Unii Europejskiej, Warszawa 2010,
J. Łacny, Okresowe kary pieniężne, ryczałty i korekty finansowe nakładane na państwa członkowskie za naruszenie prawa UE, Centrum Europejskie Natolin, Warszawa 2010,
M. Zdanowicz, Wybór orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, Białystok 2007.
W cyklu 2022:
J. Barcik, R. Grzeszczak (red.), Prawo Unii Europejskiej, Warszawa 2022, A. Wyrozumska (red.), System ochrony prawnej w Unii Europejskiej, Warszawa 2010, J. Łacny, Okresowe kary pieniężne, ryczałty i korekty finansowe nakładane na państwa członkowskie za naruszenie prawa UE, Centrum Europejskie Natolin, Warszawa 2010, M. Zdanowicz, Wybór orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, Białystok 2007 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: