Prawo wykroczeń 370-AS1-2EF
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – fakultatywny .
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok II/sem. III.
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 30 godzin wykładu
Metody dydaktyczne – wykład, konsultacje.
Punkty ECTS - 3.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 30 godz., przygotowanie do zajęć przez studenta 37,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 22,5 godz., godz. Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godzin, co odpowiada 1,5 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godz., co odpowiada 1,5 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza, absolwent zna i rozumie wybrane zagadnienia z zakresu zaawansowanej wiedzy szczegółowej dotyczące prawa administracyjnego (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz funkcjonowania administracji publicznej, KA6_WG3
Umiejętności, absolwent potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł prawnych z zakresu prawa administracyjnego (aktów prawnych, doboru doktryny i orzecznictwa sądowego) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy o syntezy tych informacji, KA6 _UW1
Kompetencje społeczne, absolwent jest gotów do inicjowania działań na rzecz interesu publicznego podejmując czynności w obszarze administracji publicznej KA6_KO2
Kryteria oceniania
Wykład: egzamin pisemny z uwzględnieniem materiału przesłanego w e-learningu.
Egzamin obejmuje udzielenie odpowiedzi na trzy pytania w postaci opisowej. Czas trwania egzaminu 30 min. Minimalna liczba punktów niezbędna do otrzymania oceny dostatecznej wynosi 8 punktów. Maksymalna liczba punktów 15.
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia oraz egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
Literatura podstawowa:
A. Marek, A. Marek-Ossowska,: Prawo wykroczeń (materialne i procesowe), Warszawa 2019.
O. Sitarz, Materialne prawo wykroczeń. Część ogólna, Warszawa 2015
Literatura uzupełniająca:
T. Bojarski: Polskie prawo wykroczeń. Zarys wykładu, Warszawa 2005;
M. Bojarski, W. Radecki: Prawo wykroczeń. Komentarz, Warszawa 2006;
W. Kotowski: Prawo wykroczeń. Komentarz, Kraków 2006;
R. A. Stefański: Wykroczenia drogowe, Kraków 2005;
P. Daniluk (red.) Kodeks wykroczeń. Komentarz,
Warszawa 2019
A. Sakowicz (red.), Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz, Warszawa 2020
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: