Finanse lokalne w krajach UE 370-AS1-3FEU
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - fakultatywny.
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne, nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok III/sem. 6.
Wymagania wstępne - brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 30 godzin wykładu (w tym 15 godz. zdalnych asynchronicznie).
Metody dydaktyczne - wykład, konsultacje.
Punkty ECTS - 3.
Bilans nakładu pracy studenta: udział w zajęciach 30 godz. (w tym 15 godz. w formie e-learningu), przygotowanie do zajęć i zaliczenia 37,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 7,5 godz. Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe: nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godzin, co odpowiada 1,5 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godz., co odpowiada 1,5 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
- wybrane zagadnienia z zakresu zaawansowanej wiedzy szczegółowej dotyczące prawa finansowego, w szczególności finansów samorządu terytorialnego (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz funkcjonowania administracji samorządowej - KA6_WG3;
- podstawowe ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania działalności zawodowej w sektorze administracji samorządowej, w szczególności w obszarze finansów lokalnych - KA6_WK2.
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
- brać udział w debacie w obszarach tematycznych związanych z administracją samorządową w kontekście finansowym i regulowanych przez lokalne prawo finansowe – przedstawiać i oceniać różne opinie i stanowiska oraz dyskutować o nich - KA6_UK2.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent: jest gotów:
- zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu z zakresu lokalnego (samorządowego) prawa finansowego (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania administracji samorządowej - KA6_KK3.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę będzie miało formę pisemną (opisową) albo ustną. Wybór formy (tylko pisemna albo tylko ustna) zależeć będzie od preferencji studentów w tym zakresie.
Wykład: zaliczenie ustne albo pisemne na ocenę.
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
1) Borodo A., Samorząd terytorialny. System prawnofinansowy, Warszawa 2012
2) Henlarska K.J., Ewolucja samorządu terytorialnego w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Toruń 2012
3) Poniatowicz M., Salachna J.M., Perło D., Efektywne zarządzanie długiem w jednostce samorządu terytorialnego, Warszawa 2010
4) Presnarowicz S. (red.), System finansów publicznych Polski i Litwy, Białystok 2017
5) Ruśkowski E., Finanse publiczne i prawo finansowe. Instrumenty prawnofinansowe i warunki ich stosowania, Białystok 2018
6) Ruśkowski E. Salachna J.M., Finanse lokalne po akcesji, Warszawa 2007
7) Ruśkowski E., Dolnicki B. (red.), Władza i finanse lokalne w Polsce i krajach ościennych, Warszawa 2007
8) Ruśkowski E. (red.), Finanse komunalne w wybranych krajach europejskich, Białystok 1997
9) Swianiewicz P., Finanse samorządowe, koncepcje, realizacja, polityki lokalne, Warszawa 2011
10) Salachna J., Tyniewicki M. (red.), Finanse publiczne. Komentarz, Warszawa 2024
11) Salachna J. (red.), Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego (seria Meritum), Warszawa 2023
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: