Statystyczna analiza danych w kryminologii 370-KN2-2SED
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – specjalizacyjny.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok II/sem. III
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 12 godzin konwersatorium (w tym 6 godz. zajęcia zdalne synchroniczne).
Metody dydaktyczne – metoda konwersatoryjna, dyskusja moderowana, praca indywidualnie i w grupach, konsultacje.
Punkty ECTS – 2.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 12 godz. (w tym 6 godz. zdalnych synchronicznych), przygotowanie do zajęć i zaliczenia 25 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 13 godz., Razem: 50, co odpowiada 2 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godzin, co odpowiada 1 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godz., co odpowiada 1 pkt ECTS.
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
- w pogłębionym stopniu metody, techniki i narzędzia badań społecznych dotyczących objawów, przyczyn oraz środków zapobiegania przestępczości (KA7_WG6)
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
- w prawidłowy sposób dokonywać oceny, krytycznej analizy, syntezy, interpretacji i prezentacji danych ilościowych i jakościowych charakteryzujących przestępczość (KA7_UW2)
- formułować problemy badawcze i testować odpowiadające im hipotezy na podstawie analizy przyczyn oraz przebiegu zjawisk społecznych (KA7_UW4)
samodzielnie uzupełniać wiedzę i umiejętności w aspekcie interdyscyplinarnym (KA7_UU2)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent:
jest gotów do posługiwania się miernikami efektywności w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych związanych z funkcjonowaniem podmiotów prywatnego lub publicznego sektora bezpieczeństwa, w tym zasięgania opinii ekspertów (KA7_KK2)
Kryteria oceniania
Warunki uzyskania zaliczenia:
- obecność na zajęciach, nieobecności zaliczane są na konsultacjach osoby prowadzącej konwersatorium, liczba godzin nieobecności kwalifikujących do niezaliczenia przedmiotu: 4;
- analogicznie odrabiane jest niewykonanie zadań w ramach zajęć zdalnych asynchronicznych;
- zaliczenie końcowe, w przygotowania i zaprezentowania indywidualnie lub w grupie prezentacji na zadany temat.
Przy ocenie brane pod uwagę jest sposób prezentacji danych, różnorodność wykorzystanych metod oraz sposób omówienia danych statystycznych.
Ocena uzyskana z prezentacji jest równoznaczna z oceną końcową z konwersatorium. Ocena końcowa może być podwyższona o 0,5 stopnia za aktywność na zajęciach.
Literatura
J. Błachut, Problemy związane z pomiarem przestępczości, Warszawa 2007.
B. Hołyst, Kryminologia, Warszawa 2016.
E. W. Pływaczewski, S. Redo, E. M. Guzik-Makaruk, K. Laskowska, W. Filipkowski, E. Glińska, E. Jurgielewicz-Delegacz, M. Perkowska, Kryminologia: stan i perspektywy rozwoju, Warszawa 2019.
J. Błachut, A. Gaberle, K. Krajewski, Kryminologia, Gdańsk 2004.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: