Wybrane aspekty ekskluzji i inkluzji społecznej 370-KN2-2WAE
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – specjalizacyjny.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok II/sem. III
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 12 godzin konwersatorium (w tym 6 godz. zajęcia zdalne synchroniczne).
Metody dydaktyczne – metoda konwersatoryjna, dyskusja moderowana, praca indywidualnie i w grupach, konsultacje.
Punkty ECTS – 2.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 12 godz. (w tym 6 godz. zdalnych synchronicznych), przygotowanie do zajęć i zaliczenia 25 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 13 godz., Razem: 50, co odpowiada 2 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godzin, co odpowiada 1 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godz., co odpowiada 1 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent:
- zna i rozumie w pogłębionym stopniu rolę organów i instytucji państwowych i organizacji społecznych w rozwiązywaniu problemów społecznych (KA7_WG2)
- zna i rozumie kluczowe zagadnienia o wielokierunkowych relacjach między człowiekiem a społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi i wynikające z nich fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji (KA7_WK2)
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent:
- potrafi prowadzić debatę dotyczącą relacji między intensywnością negatywnych zjawisk społecznych a adekwatnością przedsięwzięć organizacyjno-prawnych podejmowanych przez państwo (KA7_UK2)
- potrafi współdziałać z innymi osobami i podejmować wiodącą rolę podczas prac zespołowych w celu efektywnej realizacji postawionych zada (KA7_UO1)
- potrafi kierować pracą zespołu oraz partycypować w kolegialnym przygotowywaniu interdyscyplinarnych programów, strategii i polityk w sferze zapobiegania oraz zwalczania przestępczości z uwzględnieniem ich skutków społecznych (KA7_UO2)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent:
- jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych, w tym przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej oraz działania na rzecz ich przestrzegania (KA7_KR1)
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach oraz przygotowanie indywidualnie lub w grupie prezentacji na zadany temat.
Dopuszczalna jest 1 nieobecność na zajęciach w semestrze, pozostałe należy odrobić na konsultacjach po ustaniu przyczyny nieobecności
W zależności od obowiązujących regulacji, zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego lub egzaminu końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
I. Pospiszyl, Patologie społeczne. Resocjalizacja, Warszawa 2012
M. Baranowska, I. Wiciak (red.), Wybrane patologie społeczne. Uwarunkowania, przejawy, profilaktyka, Szczytno 2009
M. Borowski, R. Dobrzeniecki (red.), Patologie społeczne. Wybrane zagadnienia, Płock 2009
S. Kozak, Patologie wśród dzieci i młodzieży. Leczenie i profilaktyka, Warszawa 2007
A. Gaberle, Patologia społeczna, Warszawa 1993
B. Hołyst, Kryminologia, Warszawa 2016
E. W. Pływaczewski, S. Redo, E. M. Guzik-Makaruk, K. Laskowska, W. Filipkowski, E. Glińska, E. Jurgielewicz-Delegacz, M. Perkowska, Kryminologia: stan i perspektywy rozwoju, Warszawa 2019
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: