Logika prawnicza 370-PN5-1LPA
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy.
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne i nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok I/sem. II.
Wymagania wstępne - brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 20 godziny wykładu (w tym e-learning)
Metody dydaktyczne - wykład, konsultacje.
Punkty ECTS - 7.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 20 godz., przygotowanie do zajęć i egzaminu 87,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 65,5 godz., egzamin 2 godz. Razem: 175 godzin, co odpowiada 7 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 87,5 godzin, co odpowiada 3,5 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 87,5 godz., co odpowiada 3,5 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza - absolwent ma pogłębioną wiedzę z zakresu innych dziedzin prawa i wybranych zagadnień z innych nauk społecznych - KP7_WG5, zna i rozumie podstawową terminologię prawniczą - KP7_WK2, zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla nauk prawnych, metody badawcze stosowane w naukach prawnych - KP7_WK6.
Umiejętności - absolwent rozumie i potrafi dokonać samodzielnej analizy przyczyn i przebiegu zmian zachodzących w prawie; poddaje merytorycznej ocenie wybrane regulacje, wykorzystując metody badawcze stosowane w naukach prawnych - KP7_UU1, posiada też umiejętności sporządzania podstawowych pism procesowych, przygotowywania pisemnych analiz i interpretacji konkretnych problemów prawnych, wykorzystując w tym celu zdobytą wiedzę teoretyczną, docierając samodzielnie do różnych źródeł -KP7_UW5, posiada pogłębioną umiejętność przygotowywania wystąpień ustnych dotyczących materii prawnej oraz zagadnień z pogranicza prawa i wybranych innych dziedzin nauki, wykorzystując przy tym zdobytą wiedzę teoretyczną, korzystając z materiałów pozyskanych samodzielnie - KP7_UK1.
Kompetencje społeczne - absolwent jest gotów do współdziałania i pracy w grupie, przyjmując w niej różne role - KP7_KR1, potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania -KP7_KK1.
Kryteria oceniania
Wykład – egzamin pisemny (test) lub ustny
Warunkiem zaliczenia egzaminu jest zdobycie określonej, minimalnej liczby punktów.
Literatura
Z. Ziembiński, Logika praktyczna, Warszawa 2002
S. Lewandowski, H. Machińska, A. Malinowski, J. Petzel, Logika dla prawników, Warszawa 2002
W. Patryas, Elementy logiki dla prawników, Poznań 1996
B. Stanosz, Ćwiczenia z logiki, Warszawa 2001
T. Hołówka, Kultura logiczna w przykładach, Warszawa 2005
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: