Prawo rolne 370-PN5-4ROL
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy.
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne i nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok IV/sem. VII.
Wymagania wstępne - brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 20 godzin konwersatorium (w tym 8 godzin zdalnych synchronicznych i 2 godz. zdalne asynchroniczne).
Metody dydaktyczne - wykład konwersatoryjny, konsultacje.
Punkty ECTS - 3
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 20 godz. (w tym w tym 8 godzin zdalnych synchronicznych i 2 godz. zdalne asynchroniczne), przygotowanie do zajęć i egzaminu 37,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 18,5 godz., egzamin 1 godz. Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godzin, co odpowiada 1,5 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godz., co odpowiada 1,5 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza, absolwent:
- ma pogłębioną wiedzę na temat zasad i instytucji z zakresu prawa karnego, cywilnego, administracyjnego, konstytucyjnego oraz procedur sądowych
i administracyjnych (KA7_WG3)
- ma pogłębioną wiedzę z zakresu zasad i instytucji prawa publicznego (prawa finansowe, podatkowe, gospodarcze, handlowe) (KA7_WG4)
Umiejętności, absolwent:
- potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać znaczenia określonych norm prawych oraz wzajemne relacje pomiędzy tymi normami w ramach określonej dziedziny prawa (KA7_UW1)
- umie wykorzystać wiedzę teoretyczną z poszczególnych dziedzin prawa (KA7_UW3)
Kompetencje społeczne, absolwent:
- rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób (KA7_KO1)
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny lub ustny.
Egzamin pisemny polega na rozwiązaniu testu (jednokrotnego wyboru) składającego się z 10 pytań i udzieleniu odpowiedzi na 3 pytania opisowe. Egzamin ustny polega na udzieleniu odpowiedzi na 5 pytań opisowych (za każde pytanie możliwe jest do zdobycia 5 pkt; łącznie 25 pkt).
Z egzaminu pisemnego można otrzymać łącznie 25 pkt - w tym 10 za test (po 1 pkt za każdą prawidłową odpowiedź) oraz 15 pkt z części opisowej (po 5 pkt za każde pytanie).
Skala ocen:
13 - 15 pkt - 3,0
16-18 pkt - 3,5
19 - 21 pkt - 4,0
22 - 23 pkt - 4,5
24 - 25 pkt - 5,0
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
Literatura obowiązkowa:
Prawo rolne, red. P. Czechowski, Warszawa 2022
Literatura uzupełniająca:
1. Instytucje prawa rolnego, red. M. Korzycka, Warszawa 2019
2. J. Bieluk, Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz, Warszawa 2019
3. P. Blajer, W. Gonet, Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz, Warszawa 2020
4. T. Czech, Kształtowanie ustroju rolnego. Komentarz, Warszawa 2020
5. Bieluk, D. Łobos-Kotowska, Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Komentarz, Warszawa 2015
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: