Sporządzanie pism procesowych w sprawach cywilnych 370-PN5-5MTC
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – fakultatywny.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok V/sem. I (drugi - letni).
Wymagania wstępne - zalecana znajomość podstaw postępowania cywilnego oraz struktury sądownictwa powszechnego.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 12 godzin konwersatorium (w tym 6 godz. e-learningu - zdalnie synchronicznie).
Metody dydaktyczne – wykład, konsultacje, metody poszukujące, w tym: metody ćwiczeniowo – praktyczne oparte na sporządzaniu pism procesowych na podstawie autentycznych dokumentów (po usunięciu z nich danych osobowych) a także na wykorzystaniu systemów informacji prawnych oraz zbiorów orzecznictwa i zbiorów pism procesowych; metody problemowe i sytuacyjne w celu rozwiązywania kazusów.
Punkty ECTS – 3.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 12 godz. (w tym 4 godz. zdalnych synchronicznych i 2 godz. zdalne asynchroniczne ), przygotowanie do zajęć i zaliczenia 35,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 27,5 godz. Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godzin, co odpowiada 1,5 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godz., co odpowiada 1,5 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent:
- ma pogłębioną wiedzę na temat zasad i instytucji z zakresu prawa cywilnego oraz procedur sądowych - K_W03;
- zna i rozumie podstawową terminologię prawniczą - K_W07;
- zna system prawa polskiego, istniejące powiązania wewnątrz tego systemu oraz relacje i powiązania polskiego prawa z prawem Unii Europejskiej i z prawem międzynarodowym - K_W09.
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent:
- umie wykorzystać wiedzę teoretyczną z poszczególnych dziedzin prawa - K_U03;
- sprawnie porusza się w systemie polskiego prawa, wykorzystuje normy poszczególnych dziedzin prawa do samodzielnego rozwiązywania konkretnych problemów; w zależności od własnych zainteresowań (wybranych przedmiotów specjalizacyjnych) posiada rozszerzone umiejętności rozwiązywania skomplikowanych problemów praktycznych z zakresu określonej dziedziny prawa - K_U05;
- posiada umiejętności sporządzania podstawowych pism procesowych, przygotowywania pisemnych analiz i interpretacji konkretnych problemów prawnych, wykorzystując w tym celu zdobytą wiedzę teoretyczną, docierając samodzielnie do różnych źródeł - K_U08.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent:
- rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób - K_K01;
- potrafi samodzielni i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności, rozszerzone o wymiar interdyscyplinarny - K_K06.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny lub ustny (odpowiedzi opisowe).
Zastrzega się możliwość przeprowadzenia egzaminu online, również w formie testu.
Literatura
1. W. Broniewicz, Postępowanie cywilne w zarysie, Warszawa 2008;
2. Kodeks postępowania cywilnego. Tom I, Komentarz do artykułów 1 – 729, pod red. A. Góry – Błaszczykowskiej, Warszawa 2013;
3. H. Pietrzkowski, Zarys metodyki pracy sędziego w sprawach cywilnych, Warszawa 2012;
4. H. Pietrzkowski, Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych, Warszawa 2012;
5. M. Białecki, A. Klich, A. Zieliński, Pisma procesowe w sprawach cywilnych z objaśnieniami i wzorami do pobrania, Warszawa 2022;
6. P. Biernatowski, M. Gawroński, Jak pisać pisma procesowe i prowadzić komunikację w sporze. Czyli książeczka o pisaniu pism, Warszawa 2022.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: