Prawo podatkowe 370-PS5-3PPE
profil studiów - ogólnoakademicki
forma studiów - stacjonarne
rodzaj przedmiotu - obowiązkowy, ogólny kierunkowy
dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne i nauki prawne
rok studiów/semestr - IIIr./5 sem.
wymagania wstępne - brak
liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 40 godzin wykładu (forma klasyczna stacjonarna), 45 godzin ćwiczeń ( w tym 22 godziny zdalne asynchroniczne).
metody dydaktyczne - wykład, ćwiczenia, konsultacje
punkty ECTS - 7
bilans nakładu pracy studenta: udział w zajęciach - 40 godz. wykładu klasycznego, 45 godzin ćwiczeń (w tym 22 godziny ćwiczeń zdalnych asynchronicznych), przygotowanie do zajęć i egzaminu - 58 godz., udział w konsultacjach - 30 godz., egzamin - 2 godz. Razem: 175 godz., co odpowiada 7,0 pkt. ECTS
wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 87,50 godz. (co odpowiada 3,5 pkt ECTS) oraz nakład pracy studenta niewymagający bezpośredniego udziału nauczyciela 87,50 godz. (co odpowiada 3,5 pkt ECTS)
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Efekty kształcenia
KA7_WG4 - absolwent ma pogłębioną wiedzę z zakresu zasad i instytucji prawa publicznego (prawa finansowe, podatkowe, gospodarcze, handlowe)
KA7_WK3 - absolwent zna i rozumie terminologię właściwą dla poszczególnych dyscyplin prawa
KA7_WK8 - absolwent ma wiedzę na temat ogólnych zasad tworzenia i prowadzenia indywidualnej przedsiębiorczości, wykorzystując wiedzę z zakresu dziedzin i dyscyplin naukowych, właściwych dla kierunku prawo
KA7_UW3 - absolwent umie wykorzystać wiedzę teoretyczną z poszczególnych dziedzin prawa
KA7_KK1 - absolwent potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania
KA7_KO3 - absolwent potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy
Kryteria oceniania
1. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń.
2. Ćwiczenia zalicza się w następujący sposób:
Kolokwium obejmuje zakres materiału omówionego w ramach ćwiczeń realizowanych w formie stacjonarnej. Warunkiem dopuszczenia do kolokwium jest zaliczenie e-learningu oraz obecność na zajęciach (możliwa jedna nieobecność); nieobecności ponadwymiarowe zaliczane są na konsultacjach osoby prowadzącej ćwiczenia.
Zaliczenie końcowe ma formę testu składającego się z 30-u pytań; czas trwania 30 minut. Prawidłowa odpowiedź na pytanie - 1 pkt. W sumie do uzyskania 30 pkt
Skala ocen:
20-15 pkt - dostateczny
22-21 pkt - dostateczny +
24-23 pkt - dobry
27-25 pkt - dobry plus
30-28 pkt - bardzo dobry
W zależności od rozwoju sytuacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia ćwiczeń przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Podstawą zaliczenia zajęć realizowanych w trybie e-learningu jest zaliczenie testów dla każdego z modułów (11 testów składających się z 5 pytań jednokrotnego wyboru. Podstawą do zaliczenia jest zdobycie przynajmniej 40 z 55 możliwych punktów). W przypadku braku realizacji testów w określonym czasie konieczne jest zaliczenie materiału zamieszczonego w danym module na konsultacjach osoby prowadzącej ćwiczenia.
3. Egzamin końcowy składa się z dwóch etapów:
Etap I - pisemny - test: czas trwania: 60 minut; rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru składającego się z 40-u pytań oraz rozwiązanie 3-ch kazusów.
Reguły punktacji:
Prawidłowa odpowiedź na pytanie testowe - 1 pkt, prawidłowe rozwiązanie kazusu - 3 pkt, w sumie do uzyskania 49 pkt. Uzyskanie co najmniej 25 punktów możliwych do zdobycia na tym etapie stanowi warunek konieczny dla dopuszczenia studenta do etapu II. Etap I nie jest oceniany. Niedopuszczenie lub nieprzystąpienie przez studenta do etapu II skutkuje końcową oceną niedostateczną za dane podejście.
Istnieje możliwość przeprowadzenia I etapu egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej (na platformie EduPortal).
Etap II – ustny na ocenę – odpowiedź na 3 pytania sformułowane na podstawie listy zagadnień podanej studentom wcześniej do wiadomości.
W zależności od rozwoju sytuacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia II etapu egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
literatura podstawowa:
L. Etel, Prawo podatkowe dla każdego, Białystok 2022
L. Etel (red.) Prawo podatkowe. Zarys wykładu, Warszawa 2013
R. Mastalski, Prawo podatkowe, Warszawa 2023
P. Smoleń (red.) Prawo podatkowe, Warszawa 2023
literatura uzupełniająca:
R. Dowgier, R. Sieńko, Prawo podatkowe. Minirepetytorium, Warszawa 2017
L. Etel (red.) Ordynacja podatkowa. Komentarz, LEX 2020
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: