Postępowanie egzekucyjne w administracji 370-SN2-2POE
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – obowiązkowy.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok II/sem. III
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 15 godzin konwersatorium.
Metody dydaktyczne – metody dialogowe, przeplatane elementami wykładu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, konsultacje.
Punkty ECTS – 3.
Bilans nakładu pracy studenta – udział w zajęciach 15 godz., przygotowanie do zajęć i egzaminu 52,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 22,5 godz. Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe – nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 22,5 godziny, co odpowiada 0,9 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 52,5 godziny, co odpowiada 2,1 pkt ECTS.
W cyklu 2022:
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne. |
W cyklu 2023:
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne. |
W cyklu 2024:
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne. |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza, absolwent zna i rozumie:
- w pogłębionym stopniu zasady i instytucje prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego) - KA7_WG1.
Umiejętności, absolwent potrafi:
- komunikować się na tematy związane z prawem regulującym obszar podatków i administracji skarbowej (materialnym, ustrojowym i procesowym) ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców(stanowiących odbiorców usług świadczonych przez instytucje i podmioty realizujące zadania z zakresu wymiaru i poboru podatków, stron i innych podmiotów postępowań prowadzonych przez te podmioty) - KA7_UK1.
Kompetencje społeczne, absolwent jest gotów do:
- krytycznej oceny prezentowanych zagadnień problemowych z zakresu prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów stosujących przepisy prawa podatkowego - KA7_KK1;
- uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów stosujących przepisy prawa podatkowego - KA7_KK2.
Kryteria oceniania
Warunki zdawania egzaminu:
Egzamin pisemny ma formę testu składającego się z 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru, z których każde ma trzy odpowiedzi, przygotowanego na podstawie wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych do egzaminu na doradcę podatkowego opracowanego przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego.
Test trwa 25 minut, a każde pytanie testowe oceniane jest w następujący sposób:
- odpowiedź prawidłowa - dwa punkty,
- odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt,
- brak odpowiedzi - zero punktów.
Podstawą do zaliczenia egzaminu jest uzyskanie przez studenta przynajmniej 80% maksymalnej liczby punktów (czyli 40 z 50 pkt) z testu zaliczeniowego.
Skala ocen pozytywnych:
40-42 pkt - dostateczny
43-44 pkt - dostateczny +
45-46 pkt - dobry
47-48 pkt - dobry plus
49-50 pkt - bardzo dobry
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
Literatura podstawowa:
T. Jędrzejewski, M. Masternak, P. Rączka, Administracyjne postępowanie egzekucyjne, Toruń 2020.
Literatura uzupełniająca:
D.R. Kijowski (red.), System Prawa Administracyjnego Procesowego, T. 3: Administracyjne postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające, cz. 1: Zagadnienia ogólne, Wolters Kluwer 2020;
D.R. Kijowski (red.), System Prawa Administracyjnego Procesowego, T. 3: Administracyjne postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające, cz. 2: Zagadnienia szczegółowe, Wolters Kluwer 2020;
R. Hauser, A. Skoczylas (red.), Postępowanie egzekucyjne w administracji. Komentarz, C.H. Beck 2020;
D. R. Kijowski (red.), Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Komentarz, Wolters Kluwer 2015;
P. Przybysz, Postępowanie egzekucyjne w administracji. Komentarz, Wolters Kluwer 2018;
J. Niczyporuk, S. Fundowicz, J. Radwanowicz (red.), System egzekucji administracyjnej, Warszawa 2004.
W cyklu 2022:
Literatura podstawowa: |
W cyklu 2023:
Literatura podstawowa: |
W cyklu 2024:
Literatura podstawowa: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: