Podstawy ustroju konstytucyjnego RP 370-TN1-1PUK
Profil studiów - ogólnoakademicki
Forma studiów - niestacjonarne
Rodzaj przedmiotu – obowiązkowy, podstawowy
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne i nauki prawne
Rok studiów/sem. - rok I/sem. 1
Wymagania wstępne –
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć –18 godzin wykładu, w tym 9 godz. zajęć zdalnych synchronicznych
Techniki i metody dydaktyczne – klasyczny wykład (także w formie zdalnej synchronicznej), prezentacje, konsultacje; metoda heurystyczna, metoda problemowa.
Punkty ECTS - 3
Bilans nakładu pracy studenta - 52,5 godz., udział w zajęciach 18 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 4,5 godz. Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe: nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 22,5 godzin, co odpowiada 0,9 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 52,5 godz., co odpowiada 2,1 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza - absolwent zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu zasady i instytucje prawa związanego z obszarem podatków (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz działalności gospodarczej (KA6_WG1)
- w zaawansowanym stopniu wybrane fakty, obiekty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego i administracyjnego (KA6_WG4)
Kompetencje społeczne - absolwent jest gotów do:
- wypełniania zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego, podejmując czynności w obszarze problematyki prawa związanego z obszarem podatków (materialnego, ustrojowego i procesowego), działania podmiotów (organów i sądów) realizujących kompetencje z obszaru podatków oraz prowadzeniem działalności gospodarczej (KA6_KO1)
Kryteria oceniania
Zaliczenie ustne lub pisemne na ocenę według następujących zasad:
Zaliczenie pisemne polegające na udzieleniu odpowiedzi na pytania testowe (jednokrotnego wyboru, do uzupełnienia) oraz pytania opisowe.
Zaliczenie ustne polegające na udzieleniu odpowiedzi na trzy pytania z puli uprzednio przekazanej .
System oceniania wg przyjętych kryteriów akademickich: co najmniej 51% maksymalnej liczby punktów = dostateczny, co najmniej 71 % = dobry; co najmniej 91 % = bardzo dobry.
Z uwagi na sytuację epidemiczną dopuszcza się przeprowadzenie zaliczenia w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Eduportal lub odpowiedniej aplikacji.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r.
2. St. Bożyk (red.), Prawo konstytucyjne, Białystok 2020 (wydanie czwarte uaktualnione);
3. Wybrane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
Literatura uzupełniająca:
1. M. Safjan, L. Bosek (redaktorzy), Konstytucja RP Komentarz, Tom 1 i 2, Warszawa 2016.
2. L. Garlicki (red.), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Tom I-V, Warszawa 1997-2007.
3. M. Zubik (red.), Konstytucja III RP w tezach orzeczniczych Trybunału Konstytucyjnego i wybranych sądów, Warszawa 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: