Przedsiębiorca w sądzie - praktyczne aspekty stosowania prawa gospodarczego 370-TN1-3PWS
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowe.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok III/sem. VI
Wymagania wstępne - brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 16 godzin konwersatorium (w tym 8 godz. zdalnych - synchronicznych).
Metody dydaktyczne - metoda konwersacyjna, praca w grupach, dyskusja, zajęcia warsztatowe, zajęcia e-learningowe, konsultacje.
Punkty ECTS - 3.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 16 godz. (w tym 8 godz. zdalnie - synchronicznie), przygotowanie do zajęć i zaliczenia 52,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 6,5 godz. Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 22,5 godzin, co odpowiada 0,9 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 52,5 godz., co odpowiada 2,1 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
KA6_WG4 - w zaawansowanym stopniu wybrane fakty, obiekty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego i administracyjnego,
KA6_UW1 - wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego i administracyjnego (aktów prawnych,
dorobku doktryny i orzecznictwa organów i sądów) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji,
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
KA6_UU1 - samodzielnie planować i realizować własne uczenie się prawa (w tym zagadnień szczegółowych związanych z obszarem podatków, prawem gospodarczym oraz prawem administracyjnym) przez całe życie,
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:
KA6_KO3 - myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Kryteria oceniania
Warunkiem podejścia do zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach. Dopuszcza się maksymalnie jedną nieobecność w toku całych zajęć.
Zaliczenie pisemne w formie testu składającego się z 20 pytań jednokrotnego wyboru lub w formie poprawnego sporządzenia przedsądowego lub sądowego pisma z zakresu prawa gospodarczego. Skala ocen w przypadku zaliczenia w formie testu:
0-10 pkt - ndst
11-12 pkt - dst
13-14 pkt - dst+
15-16 pkt - db
17-18 pkt - db+
19-20 pkt - bdb
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Dopuszcza się możliwość uzgodnienia indywidualnej formy zaliczenia w przypadku realizacji indywidualnej organizacji studiów.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. E. Marszałkowska-Krześ, I. Gil (red.), Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych wraz z wzorami, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2021.
Literatura uzupełniająca:
1. A. Cempura, A. Kasolik (red.), Metodyka sporządzania pism procesowych w sprawach karnych, cywilnych, gospodarczych i administracyjnych, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2022.
2. J. Gręndzińska, M. Rydlichowski, D. Wetoszka, Pozwy z prawa gospodarczego na przykładach i wzorach, C.H. Beck, Warszawa 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: