Wiedza o państwie i prawie 370-WN1-1AM
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy.
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne i nauki prawne.
Rok studiów - rok I/sem. I.
Wymagania wstępne - brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 32 godziny wykładu (w tym 10 godz. zajęć zdalnych synchronicznych i 6 godz. asynchronicznych).
Metody dydaktyczne - wykład konwersatoryjny, metoda heurystyczna, metoda problemowa, (w ramach wykładu w czasie rzeczywistym), metoda pokazu (w ramach zajęć zdalnych asynchronicznych), dyskusja moderowana (w ramach konsultacji).
Punkty ECTS - 6.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 32 godz. (w tym 10 godz. zajęć zdalnych synchronicznych i 6 godz. asynchronicznych), przygotowanie do zajęć i egzaminu 50 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 72 godz., egzamin 2 godz. Razem: 150 godzin, co odpowiada 6 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 100 godzin, co odpowiada 4,0 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godz., co odpowiada 2,0 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się:
Wiedza, absolwent zna i rozumie:
- fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji w zakresie dotyczącym prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo, w tym podstawowych pojęć z zakresu prawa materialnego, ustrojowego i procesowego - KA6_WK1.
Umiejętności, absolwent potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu funkcjonowania podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa oraz innowacyjnie wykonywać zadania przez dobór oraz stosowanie właściwych metod i narzędzi w obszarze działalności państwa w obszarze bezpieczeństwo - KA6_UW2.
Kompetencje społeczne, absolwent jest gotów do:
- uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo, w tym podstawowych pojęć z zakresu prawa materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz stosowania właściwych metod i narzędzi w obszarze działalności państwa w obszarze bezpieczeństwo - KA6_KK2.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny lub ustny z uwzględnieniem wykonania zadań w e-learningu.
W zależności od obowiązujących regulacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. A. Jamróz, Wprowadzenie do prawoznawstwa, Wyd. 2, LexisNexis, Warszawa 2011.
2. A. Breczko, A. Jamróz (red.), S. Oliwniak, Wstęp do prawoznawstwa, Temida2, Białystok 2007 lub późn.
Literatura uzupełniająca:
T. Chauvin, T. Stawecki, P. Winczorek, Wstęp do prawoznawstwa, Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa 2019, wyd. 13 lub późn.
A. Jamróz, Demokracja, seria: jak rozumieć prawo?, nr 5, Temida2, Białystok 1993.
P. Winczorek, Nauka o państwie, Liber, Warszawa 2005
E. Zieliński, Nauka o państwie i polityce, Elipsa, Warszawa 2006, wyd. 4 lub późn.
J. Oniszczuk (red.), Współczesne państwo w teorii i praktyce, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2008.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: