Postępowanie administracyjne 370-WN1-2GY
Profil studiów: I stopnia
Forma studiów: niestacjonarne
Rodzaj przedmiotu: obowiązkowy
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina: nauki prawne
Rok studiów: II (semestr III)
Wymagania wstępne: student przed przystąpieniem do nauki przedmiotu powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu prawa administracyjnego. Powinien również posiadać umiejętności z zakresu obsługi programu LEX w tym wyszukiwania aktów prawnych i orzecznictwa sądowego.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 16 godzin wykładu (w tym 5 godz. zdalnych synchronicznych i 3 godz. zdalne asynchroniczne)
Metody dydaktyczne: wykłady, konsultacje.
Punkty ECTS: 3
Bilans nakładu pracy studenta - udział w wykładach 16 godz. (w tym 5 godz. zdalnych synchronicznych i 3 godz. zdalnych asynchronicznych ), przygotowanie do zajęć i egzaminu 25 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 36 godz., zaliczenie 1 godz. Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godzin, co odpowiada 2 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godz., co odpowiada 1 pkt ECTS.
Przedmiot ma na celu przekazanie wiedzy z zakresu postępowania administracyjnego, w szczególności w zakresie jego przedmiotu, uczestników postępowania, zasad jego prowadzenia, czynności stron i uczestników w postępowaniu, form podejmowanych rozstrzygnięć oraz trybu ich zaskarżania.
Szczegółowa tematyka:
1. Zagadnienia wstępne: pojęcie postępowania administracyjnego, pojęcie prawa postępowania administracyjnego, rodzaje postępowań administracyjnych, funkcje postępowań administracyjnych
2. Podmioty postępowania administracyjnego
3.Właściwość ogólna i szczególna organów prowadzących postępowanie
4.Wszczęcie postępowania: zasady wszczynania postępowania z urzędu, wszczęcie postępowania na żądanie strony, wymogi formalne podania
5.Zasady ogólne postępowania administracyjnego
6. Czynności organu prowadzącego postępowanie
7. Postępowanie dowodowe, rozprawa.
8. Mediacja. Przeszkody procesowe rozstrzygnięcia sprawy
9. Zakończenie postępowania – decyzja administracyjna
10. Ugoda administracyjna – dopuszczalność i tryb zawierania. Milczące załatwienie sprawy.
11.Postanowienia: w kwestiach incydentalnych. postanowienia końcowe
12.Weryfikacja rozstrzygnięć administracyjnych w toku instancji
13. Wznowienie postępowania administracyjnego
14. Stwierdzenie nieważności decyzji
15. Pozostałe przypadki wzruszania ostatecznych decyzji administracyjnych i postanowień. Koszty postępowania administracyjnego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Efekty kształcenia
Wiedza, absolwent zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu zasady i instytucje prawa związanego z obszarem bezpieczeństwa - KA6_WG1,
Umiejętności, absolwent potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę –formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez:
– właściwy dobór źródeł pranych z zakresu prawa administracyjnego (aktów prawnych, dorobku doktryny i orzecznictwa organów i sądów działających w obszarze bezpieczeństwo) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji - KA6_UW1,
Kompetencje społeczne, absolwent jest gotów do:
- krytycznej oceny prezentowanych zagadnień problemowych dotyczących prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sądów) realizujących kompetencje z obszaru bezpieczeństwo - KA6_KK1,
- uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo(materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sadów) realizujących kompetencje z obszaru bezpieczeństwo - KA6_KK2
Kryteria oceniania
Wykład: zaliczenie końcowe - zaliczenie pisemne
W zależności od obowiązujących regulacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia egzaminu końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Adamiak B., Borkowski J., Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, Warszawa 2017.
2. Szubiakowski M., Wierzbowski M., Wiktorowska A., Postępowanie administracyjne – ogólne, podatkowe i egzekucyjne i przed sądami administracyjnymi, Warszawa 2017.
3. T. Woś (red.), Postępowanie administracyjne Warszawa 2017,
Literatura uzupełniająca:
1. R. Suwaj, Wydawanie decyzji administracyjnych, Wrocław, 2007.
2. R. Suwaj (red.), Postępowanie administracyjne. Ćwiczenia, Warszawa 2009.
3 G. Łaszczyca, C. Martysz, A. Matan, Postępowanie administracyjne ogólne, 4. Warszawa 2003.
5. Z. Kmieciak, Zarys teorii postępowania administracyjnego, Warszawa 2014,
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: