Siły Zbrojne RP 370-WN1-3IG
Podstawowe pojęcia (sztuka wojenna, strategia, taktyka, sztuka operacyjna, doktryna wojenna, konflikt zbrojny, wojna, klasyfikacja wojen). Współczesne siły zbrojne Federacji RP: stosunki cywilno-wojskowe, czynniki wpływające na charakter sił zbrojnych, kierunki rozwoju, potencjał militarny. Stan polskich Sił Zbrojnych. Zmiany organizacyjne, strukturalne i w zakresie uzbrojenia i wyposażenia w latach 1989-2022. Programy modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych. Potencjalne kierunki rozwoju Polskich Sił Zbrojnych.
W cyklu 2022:
Podstawowe pojęcia (sztuka wojenna, strategia, taktyka, sztuka operacyjna, doktryna wojenna, konflikt zbrojny, wojna, klasyfikacja wojen). Współczesne siły zbrojne Federacji RP: stosunki cywilno-wojskowe, czynniki wpływające na charakter sił zbrojnych, kierunki rozwoju, potencjał militarny. Stan Rosyjskich Sił Zbrojnych w okresie prezydentury Borysa Jecyna. Zmiany organizacyjne, strukturalne i w zakresie uzbrojenia i wyposażenia w latach 2000-2019. Programy modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych. Potencjalne kierunki rozwoju Polskich Sił Zbrojnych. |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
KA7_UK1. komunikować się na tematy związane z prawem związanym z obszarem bezpieczeństwo (materialnym, ustrojowym i procesowym) ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców (stanowiących odbiorców usług świadczonych przez instytucje i podmioty realizujące zadania z zakresu zapewniania i ochrony bezpieczeństwa, stron i innych podmiotów postępowań prowadzonych przez te podmioty)
KA7_WG1 - w pogłębionym stopniu zasady i instytucje prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego)
KA7_KK2 - uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów realizujących zadania z obszaru bezpieczeństwo
KA7_KO3 - myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy
Kryteria oceniania
ocena na podstawie aktywności
Literatura
Balcerowicz B., Siły zbrojne w stanie pokoju, kryzysu i wojny, Wyd. Scholar, Warszawa 2010.
Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP, BBN, Warszawa 2013.
Kitler W. (red.), Wojskowe wsparcie władz cywilnych i społeczeństwa, AON, Warszawa 2003.
Krzeczkowski W. (red.), Wojsko w niemilitarnych sytuacjach kryzysowych, AON, Warszawa 2008.
Pacek B., Udział Sił Zbrojnych RP w bezpieczeństwie wewnętrznym, AON, Warszawa 2013.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 lipca 2016 r. w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Policji oraz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w razie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenia porządku publicznego, Dz.U. z 2016 r., poz. 1090.
Sobolewski G., Organizacja wsparcia wojskowego władz cywilnych i społeczności w niemilitarnych sytuacjach kryzysowych, AON, Warszawa 2012.
Sobolewski G., Siły zbrojne w zarządzaniu kryzysowym – aspekt narodowy i międzynarodowy, AON, Warszawa 2013.
Stelmach J. (red.), Siły zbrojne w walce z terroryzmem, WSOWL, Wrocław 2016.
Literatura uzupełniająca:
Bzinkowski R., Siły zbrojne w działaniach na rzecz ochrony dóbr kultur wobec zagrożeń czasu wojny i pokoju, Wydział Wydawniczy COSMDWP, Warszawa 2002.
Lidel K. (red.), Bezpieczeństwo antyterrorystyczne. Świadomość społeczna i edukacyjna, Difin, Warszawa 2017.
Sułkowski S. (red.), Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Wybrane zagadnienia, Dom wydawniczy Elipsa, Warszawa 2009.
Współdziałanie administracji rządowej i samorządowej z organami wojskowymi w stanach nadzwyczajnych i w czasie wojny, Towarzystwo Wiedzy Obronnej, Warszawa 2012.
W cyklu 2022:
Balcerowicz B., Siły zbrojne w stanie pokoju, kryzysu i wojny, Wyd. Scholar, Warszawa 2010. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: