Ustrój konstytucyjny RP 370-WS1-1AG
Forma studiów – stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – obowiązkowy.
Dziedzina nauk społecznych; dyscyplina: nauki prawne
Rok studiów/sem. - rok I/sem. 2
Wymagania wstępne – Historia prawa (0700-WSI-1BD), Organy kontroli i ochrony prawa (0700-WS1-1BA), Wiedza o państwie i prawie (0700-WS1-1AM).
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: łącznie 90 godz.; 45 godz. wykładu (w tym godz. 21 godz. zajęć zdalnych) i 45 godz. ćwiczeń (w tym 14 godz. zajęć zdalnych asynchronicznych).
Metody dydaktyczne - klasyczny wykład, prowadzony zdalnie w czasie rzeczywistym, prezentacje, możliwe przekazywanie opracowanych zagadnień za pomocą platformy e-learningowej (w tym 6 godz. zdalnych synchronicznych i 15 godz. zdalne asynchroniczne ; ćwiczenia - wypowiedzi studentów, prezentacje, dyskusja, analiza tekstów prawnych, praca w grupach m.in. symulacja procesu legislacyjnego, rozwiązywanie kazusów, zadania w e-learningu, konsultacje.
Punkty ECTS – 9.
W cyklu 2023:
Forma studiów – stacjonarne. |
W cyklu 2024:
Forma studiów – stacjonarne. |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie:
- wybrane zagadnienia z zakresu zaawansowanej wiedzy szczegółowej dotyczące prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego)
oraz funkcjonowania podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa (KA6_WG3)
- fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji w zakresie dotyczącym prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz funkcjonowania podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa (KA6_WK1)
W zakresie umiejętności absolwent potrafi:
wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu funkcjonowania podmiotów związanych z zapewnieniem
i ochroną bezpieczeństwa oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez:– dobór oraz stosowanie właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych w obszarze działalności podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa (KA6_UW2)
- brać udział w debacie w obszarach tematycznych związanych z bezpieczeństwem i regulowanych przez prawo związane z tym obszarem – przedstawiać i oceniać różne opinie i stanowiska oraz dyskutować o nich ( KA6_UK2)
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do:
- uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sadów) realizujących kompetencje z obszaru bezpieczeństwo (KA6_KK2 )
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach (ćwiczenia): nieobecności na ćwiczeniach zaliczane są na konsultacjach u osoby prowadzącej; liczba godzin nieobecności kwalifikujących do niezaliczenia przedmiotu: 4. Konieczne odrobienie niewykonanych zadań z e-learningu.
Zaliczenia końcowe ćwiczeń oraz odpowiednio egzamin końcowy - odbędą się jednoetapowo – w formie pisemnych lub ustnych odpowiedzi na 3 pytania otwarte.
Uwaga: Uzyskanie ponad 75% punktów za realizację zadań e-learningowych w ramach ćwiczeń oraz aktywny udział w większości ćwiczeń na sali podnosi (-szą) pozytywną ocenę - odpowiednio o 0,5 stopnia każdy z elementów. Za zadanie e-learningowe z ćwiczeń można uzyskać 0-2 pkt., łącznie maks. 14 pkt.
Do zaliczenia końcowego ćwiczeń/egzaminu konieczne jest uzyskanie co najmniej 8 pkt.. Skala ocen pozytywnych:
8 – 9 pkt ocena 3
10 pkt ocena 3+
11 – 12 pkt ocena 4
13 pkt ocena 4+
14 – 15 ocena 5
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego ćwiczeń (egzaminu) przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
1. S. Bożyk (red.), Prawo konstytucyjne, Białystok 2020.
2. L. Garlicki, Polskie prawo konstytucyjne. Zarys wykładu, Warszawa 2020.
3. J. Kuciński, Ustrój konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2013.
4. M. Granat, Prawo konstytucyjne. Pytania i odpowiedzi, Warszawa 2021.
5. G. Kryszeń, K. Prokop, Aksjologia polskiej konstytucji, Warszawa 2017.
oraz Konstytucja RP i wybrane akty normatywne np. ustawy i regulaminy Sejmu i Senatu.
6. R. Balicki, M.ł Bernaczyk, O. Hałub-Kowalczyk, M. Jabłoński, S. Jarosz-Żukowska, M. Kłopocka-Jasińska, A. Ławniczak, M. Masternak-Kubiak, A. Śledzińska-Simon, J. Węgrzyn, K. Wygoda, Konstytucja i prawo konstytucyjne, Wrocław 2021
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: