Filozofia 370-WS1-1AI
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy.
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne i nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok I/sem. I.
Wymagania wstępne - brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 30 godzin wykładu i 30 godzin ćwiczeń.
Metody dydaktyczne - wykład, ćwiczenia, konsultacje.
Punkty ECTS - 6.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 60 godz., przygotowanie do zajęć i egzaminu 75 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 41 godz., egzamin 2 godz. Razem: 150 godzin, co odpowiada 6 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 75 godz., co odpowiada 3 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zasady i instytucje prawa związanego z obszarem bezpieczeństwa - KA6_WG1.
Umiejętności: absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę - formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu funkcjonowania bezpieczeństwa oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł prawnych z zakresu bezpieczeństwa (aktów prawnych, dorobku doktryny i orzecznictwa organów i sądów działających w obszarze bezpieczeństwo) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji - KA6_UW1, planować i organizować pracę indywidualną oraz w ramach udziału w zespole w zakresie analizy problematyki prawa związanego z obszarem bezpieczeństwa - KA6_UO1.
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do krytycznej oceny prezentowanych zagadnień problemowych dotyczących prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo oraz przedmiotu działania podmiotów - organów i sądów realizujących kompetencje z zakresu bezpieczeństwo - KA6_KK1
Kryteria oceniania
Ćwiczenia: obserwacja ciągła podczas zajęć, praca w grupach, ocena aktywności na zajęciach; zaliczenie pisemne lub ustne
Wykład: egzamin pisemny lub ustny.
Literatura
I. Literatura podstawowa:
1. A j d u k i e w i c z Kazimierz, Zagadnienia i kierunki filozofii: teoria poznania, metafizyka, Wydaw. Antyk, Kęty 2003.
2. J. B o c h e ń s k i, Zarys historii filozofii, Philed, Kraków 1993.
3. P o p k i n Richard H., S t r o l l A., Filozofia: najpopularniejszy na świecie podręcznik filozofii dla niefilozofów, Zysk i S-ka Wydaw., Poznań 1996.
4. S z y s z k o w s k a Maria, Dzieje filozofii, Białystok 2009.
5. S z y s z k o w s k a Maria, Filozofia w Europie, Temida 2 , Białystok 1998.
6. R u s s e l l Bertrand, Dzieje filozofii Zachodu i jej związki z rzeczywistością polityczno-społeczną od czasów najdawniejszych do dnia dzisiejszego, przeł. Tadeusz Baszniak, Adam Lipszyc i Michał Szczubiałka, Warszawa 2000.
7. T a t a r k i e w i c z Władysław, Historia filozofii, T. 1: Filozofia starożytna i średniowieczna, Wydaw. Naukowe PWN, Warszawa 1997.
8. T a t a r k i e w i c z Władysław, Historia filozofii, T. 2: Filozofia nowożytna do roku 1830, Wydaw. Naukowe PWN , Warszawa 1997.
9. T a t a r k i e w i c z Władysław, Historia filozofii, T. 3: Filozofia XIX wieku i współczesna, Wydaw. Naukowe PWN , Warszawa1997.
10. Mała encyklopedia filozofii. Pojęcia, problemy, kierunki, szkoły, S. Jedynak (red.), Bydgoszcz 1996.
II. Literatura uzupełniająca:
1. C a c k o w s k i Zdzisław, Główne zagadnienia i kierunki filozofii, Książka i Wiedza, Warszawa1977.
2. C a c k o w s k i Zdzisław, Zasadnicze zagadnienia filozofii, Książka i Wiedza, Warszawa1989.
3. H e m p o l i ń s k i Michał, Filozofia współczesna: wprowadzenie do zagadnień i kierunków, [T.].1, Państ. Wydaw. Naukowe, Warszawa 1989.
4. M i ś Andrzej, Filozofia współczesna: główne nurty, Wydaw. Naukowe Scholar, Warszawa 2000.
5. O l s z e w s k i H., Słownik twórców idei, Poznań 2001.
6. R u s s e l l Bertrand, Problemy filozofii, przeł. Wojciech Sady, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995.
7. S o l o m o n Robert C., Kathleen M. H i g g i n s, Krótka historia filozofii, przeł. [z ang.] Natalia Szczucka-Kubisz, Prószyński i S-ka , Warszawa 1997.
8. S t ę p i e ń Antoni Bazyli, Wstęp do filozofii, Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 2001.
9. S t o k e s P., 100 największych filozofów, tłum. J. Korpanty, Warszawa 2007.
10. S z a h a j Andrzej, J a k u b o w s k i Marek N., Filozofia polityki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.
11. V a r d y Peter, G r o s c h Paul, Etyka. Poglądy i problemy, przeł. Jerzy Łoziński, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 1995.
12. V o g t Matthias, Historia filozofii dla wszystkich, przeł. M. Skalska, Warszawa 2007.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: