Konstytucyjne prawa, wolności i obowiązki człowieka i obywatela 370-WS2-1LC
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów: stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu: obowiązkowy.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem.: I rok studiów drugiego stopnia / sem. 1.
Wymagania wstępne: brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 30 godzin wykładu (w tym 15 godz. e-learningu) i 15 godzin ćwiczeń (w tym 7 godz. e-learningu).
Metody dydaktyczne – wykład, ćwiczenia, konsultacje, materiały oraz zadania sprawdzające na platformie EduPortal.
Punkty ECTS - 5.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 45 godz. (w tym 22 godz. e-learningu), przygotowanie do zajęć i egzaminu 28 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 50 godz., egzamin 2 godz. Razem: 125 godzin, co odpowiada 5 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela: 50 godz., co odpowiada 2 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy:
- absolwent ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia z zakresu prawa (materialnego, ustrojowego i procesowego) i pozostałych zagadnień związanych z obszarem bezpieczeństwo (KA7_WG3).
W zakresie umiejętności:
- absolwent potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę - formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach poprzez właściwy dobór źródeł nauki i prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (aktów normatywnych, poglądów doktryny, orzecznictwa sądowego) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy, syntezy, twórczej interpretacji i prezentacji tych zagadnień (KA7_UW1),
- absolwent potrafi prowadzić debatę w zakresie kwestii związanych z problemami i prawem (materialnym, ustrojowym i procesowym) obowiązujących w obszarze bezpieczeństwo (KA7_UK2).
W zakresie kompetencji społecznych
- absolwent jest gotów do uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa (KA7_KK2).
Kryteria oceniania
Ćwiczenia: obserwacja ciągła podczas zajęć, praca w grupach, ocena aktywności na zajęciach e-learningowych; zaliczenie pisemne.
Wykład: egzamin pisemny z uwzględnieniem wykonania zadań w e-learningu. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń.
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia/egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
Literatura podstawowa:
- S. Bożyk (red.), Prawo konstytucyjne, Białystok 2020;
- W. Brzozowski, A. Krzywoń, M. Wiącek, Praw człowieka, Warszawa 2021;
Literatura dodatkowa:
- M. Chmaj (red.), Wolności i prawa człowieka w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2016;
- Z. Hołda i in., Prawa człowieka. Zarys wykładu, Warszawa 2014;
- M. Jabłoński (red.), Realizacja i ochrona konstytucyjnych wolności i praw jednostki w polskim porządku prawnym, Wrocław 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: