Dziecko i zdrowie 380-WS2-2GMM
Studentki i Studenci są zapoznawani z podstawowymi teoriami wykorzystywanymi w edukacji odnoszącej się do różnych aspektów zdrowia dziecka, systemu rodzinnego/ systemów społecznych. Założeniem przedmiotu jest przygotowywanie Młodzieży akademickiej do rozpoznawania źródeł czynników zagrażających zdrowiu i życiu człowieka, oraz realizacji programów w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.
W cyklu 2022:
Profil studiów: ogólnoakademicki Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności i innych kompetencji Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: wykład - 15 godz.; ćwiczenia - 15 godz. Metody dydaktyczne: prezentacje multimedialne, metody aktywizujące, konsultacje, Punkty ECTS: 5 |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
w sali
zdalnie
Efekty kształcenia
KA7_WG1 Studentka, Student zna terminologię używaną w pedagogice oraz jej zastosowanie w dyscyplinach pokrewnych na poziomie rozszerzonym.
KA7_KK4 Studentka, Student utożsamia się z wartościami, celami i zadaniami realizowanymi w praktyce pedagogicznej, odznacza się rozwagą, dojrzałością i
zaangażowaniem w projektowaniu, planowaniu i realizowaniu
działań pedagogicznych
Kryteria oceniania
Zaliczenie wykładów - egzamin ustny. W przypadku nauki w trybie zdalnym zaliczenie w formie pracy pisemnej.
Zaliczenie ćwiczeń wymaga obecności i aktywnego uczestnictwa we wszystkich realizowanych zadaniach (pracach zespołowych, projektach) ocenianych w sposób ciągły. Dozwolona jest jedna nieobecność, która nie podlega zaliczeniu, o ile nie miała miejsca w czasie obowiązkowego zaliczenia zadania dydaktycznego. Do zaliczenia nie może być dopuszczona Studentka, Student, z 50% absencją. Zaliczenie ćwiczeń odbywa się na podstawie oceny ciągłej i/lub oceny z pracy zaliczeniowej.
Literatura
Literatura podstawowa:
E. Stokowska-Zagdan, L. Szynkowska, A. Stankiewicz, i in. System edukacji zdrowotnej w przedszkolu integracyjnym Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, 2020.
Edukacja zdrowotna z elementami teorii wychowania : redakcja naukowa Paweł Chruściel, Wiesława Ciechaniewicz. Warszawa : PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018.
B. Woynarowska, Edukacja zdrowotna: podręcznik akademicki, B. Woynarowska, 2017.
I. Kowalewski, J. L. Franczyk, Zdrowie emocjonalne młodzieży, Kraków 2017.
Pedagogika zdrowia w teorii i praktyce, red. B. Zawadzkiej, T. Łączka, Kielce 2017.
M. Duda, Poczucie jakości życia młodzieży z problemami zdrowotnymi, Lublin 2016.
A. Cudowska, Twórcze orientacje życiowe : zdrowie i dobrostan, Białystok 2017.
Pedagogika zdrowia w teorii i praktyce, red. B. Zawadzkiej, T. Łączka, Kielce 2017.
M. Duda, Poczucie jakości życia młodzieży z problemami zdrowotnymi, Lublin 2016.
K. Żuchelkowska, Edukacja zdrowotna w przedszkolu, Bydgoszcz 2013.
Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w nauczaniu uczniów najmłodszych, red. B. Wolny, J. Liba, Lublin 2014.
Edukacja zdrowotna - przedszkole – szkoła, red. B. Wolny, J. Liba, E. Juśko, Lublin 2016.
M. Demel, Pedagogika zdrowia, Warszawa 1980.
Literatura uzupełniająca:
Dostosowanie instytucji i usług publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną, ze spektrum autyzmu, z problemami zdrowia psychicznego, Poradnik, Warszawa 2020, file:///Users/m./Downloads/1412_PORADNIK_Dostosowanie_instytucji_i_uslug.pdf
• J. Bulska, Budowanie kompetencji zdrowotnych ludzi w środowisku ich życia: propozycje metodyczne dla pedagogów, nauczycieli, wychowawców i pracowników medycznych, wskazówki dla rodziców, Toruń 2008.
• Wybrane zagadnienia z edukacji zdrowotnej: (skrypt dla studentów), red. A. Jaczewskiego, K. Komosińskiej, Płock 2004.
• http://www.edukacjazdrowotna.pl/
• http://hej.sagepub.com/
W cyklu 2022:
E. Sokołowska, Zdrowie psychiczne młodych dorosłych wybrane zagadnienia, Wydawca: Difin, 2015 LGB Zdrowie psychiczne i seksualne, R. Kowalczyk, Z. Lew-Starowicz, Tritt Remigiusz Jarosław, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021 E. Stokowska-Zagdan, L. Szynkowska, A. Stankiewicz, i in. System edukacji zdrowotnej w przedszkolu integracyjnym Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, 2020. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: