Upowszechnianie historii w publikacjach o dziejach kobiet 470-HS2-1UHP
Profil studiów: ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarne
Rodzaj przedmiotu – specjalizacyjny
Dziedzina nauk humanistycznych, dyscyplina historia
Rok studiów/semestr: studia drugiego stopnia I rok, pierwszy semestr
Wymagania wstępne: brak
Liczba godzin dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: Wykład - 30 godz.
Metody dydaktyczne: wykład konwersatoryjny, metoda heurystyczna, metoda problemowa (w ramach wykładu)
Punkty ECTS: 2
Bilans nakładu pracy studenta – udział w zajęciach 20 godz., przygotowanie do zajęć i egzaminu 25 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 5 godz. Razem: 50 godzin, co odpowiada 2 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe – nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godzin, co odpowiada 1 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godz., co odpowiada 1 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent:
- zna w pogłębionym stopniu uporządkowane fakty i zjawiska z zakresu historii, prowadzące do specjalizacji w wybranych obszarach badań historycznych- KP7_WG1
Kryteria oceniania
Egzamin ustny.
W zależności od obowiązujących regulacji, zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
Literatura podstawowa:
Drogi kobiet do polityki (na przestrzeni XVIII–XXI wieku), red. T. Kulak, M. Dajnowicz, Wrocław 2016.
Polityka i politycy w prasie XX i XXI wieku, red. M. Dajnowicz, A. Miodowski, Białystok 2016.
Polityka i politycy w prasie XX i XXI wieku. Prasa organizacji politycznych, red. M. Dajnowicz, A. Miodowski, Białystok 2017.
Polityka i politycy w prasie XX i XXI wieku. Polityka w prasie kobiecej, red. M. Dajnowicz, A. Miodowski, Białystok 2019.
Słownik Biograficzny Kobiet Kultury. Białystok i województwo podlaskie, cz. I, red. M. Dajnowicz, M.Siedlecki, W. Wróbel, Białystok 2017.
Słownik Biograficzny kobiet kultury. Białystok i województwo podlaskie, cz. II, red. M. Dajnowicz, M. Bauchrowicz-Tocka, W. Wróbel, Białystok 2018.
Badania historii kobiet polskich na tle porównawczym. Kierunki, problematyka, perspektywy, red. M. Dajnowicz, A. Miodowski, Białystok 2021.
Historia kobiet. Źródła, metody, kierunki badawcze, red. M. Dajnowicz i A. Miodowski, Białystok 2022.
„Czasopismo Naukowe Instytutu Studiów Kobiecych” 2016-…
M. Fidelis, Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce, Warszawa 2010.
Kobiety w Polsce 1945–1989. Nowoczesność, równouprawnienie, komunizm, red. K. Stańczak-Wiślicz, P.Perkowski, M. Fidelis, B. Klich-Kluczewska, Kraków 2020.
N. Jarska, Kobiety z marmuru. Robotnice w Polsce w latach 1945–1960, Warszawa 2015.
Kobieta i społeczeństwo na ziemiach polskich w XIX wieku, red. A. Żarnowska, A. Szwarc (wyd. I Warszawa 1990, wyd. II Warszawa 1995).
Kobieta i edukacja na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, cz. 1–2, red. A. Żarnowska, A. Szwarc (wyd. I Warszawa 1992, wyd. II Warszawa 1995).
Kobieta i świat polityki, cz.1: Polska na tle porównawczym w XIX i w początkach XX wieku, Warszawa 1994; cz. 2: W niepodległej Polsce 1918 – 1939, pod red. A. Żarnowskiej, A. Szwarca, A. Chojnowskiego, Warszawa 1996.
Kobieta i kultura. Kobiety wśród twórców kultury intelektualnej i artystycznej w dobie rozbiorów i w niepodległym pastwie polskim, red. A. Żarnowska, A. Szwarc, Warszawa 1996.
Kobieta i kultura życia codziennego. Wiek XIX i XX, red. A. Żarnowska, A. Szwarc, Warszawa 1997.
Kobieta i praca. Wiek XIX–XX, red. A. Żarnowska, A. Szwarc, Warszawa 2000.
Kobieta i kultura czasu wolnego, red. A. Żarnowska, A. Szwarc, Warszawa 2001.
Kobieta i małżeństwo. Społeczno-kulturowe aspekty seksualności. Wiek XIX i XX, red. A. Żarnowska, A. Szwarc, Warszawa 2004.
Literatura uzupełniająca:
M. Grabowska, Zerwana genealogia Działalność społeczna i polityczna kobiet po 1945 roku a współczesny polski ruch kobiecy, Warszawa 2018.
Kobiety w Polsce 1945–1989. Nowoczesność, równouprawnienie, komunizm, red. K. Stańczak-Wiślicz, P.Perkowski, M. Fidelis, B. Klich-Kluczewska, Kraków 2020.
A.Drozodwska, Kobiety w czasie Pierwszej Wojny Światowej, Białystok 2018.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: