BHP i ergonomia 510-IS1-1BHPE-23
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok I/sem. I.
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 10 godzin wykładu.
Metody dydaktyczne – wykład konwersatoryjny, dyskusja moderowana, metoda heurystyczna, metoda problemowa.
Punkty ECTS –0,5 pkt.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 10 godz.,, udział w konsultacjach związanych z zajęciami 2,5 godz. Razem: 12,5 godz.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 12,5 godzin, co odpowiada 0,5 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
- zagadnienia prawne i etycznych związane z informatyką. oraz zasady BHP przy obsłudze sprzętu komputerowego – KP6_WK1.
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
- podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje, monitorować rozwój technologii i narzędzi informatycznych uwzględniając przy tym wymogi BHP i ergonomii – KP6_UU1.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:
- przestrzegania zasad etycznych i prawnych związanych z aktywnością w środowisku informatycznym – KP6_KR1;
- wykazywania odpowiedniej postawy niezbędnej do podjęcia praktycznej aktywności w społeczeństwie informacyjnym – KP6_KO1.
Kryteria oceniania
Zaliczenie pisemne w formie testu jednokrotnego wyboru lub zaliczenie ustne (odpowiedź na 3 pytania).
W zależności obowiązujących regulacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, (Dz.U.2020.1320 t.j.), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, (Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 t.j. z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia, (Dz.U. z 2018 r. poz. 2090), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, (Dz.U.z 1998 r.,1nr 48, poz.973) oraz najważniejsze przepisy wewnętrzne obowiązujące na Uniwersytecie w Białymstoku.
J. Kamińska, T. Tokarski, Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko z komputerem?, wyd. CIOP PIB, (wyd. elektroniczne dostępne na: https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/83377/2-Z-25-Ergonomiczne-stanowisko-pracy-z-komputerem-J_Kaminska.pdf
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: