Etyka w zarządzaniu 530-ZS2-1EWZ
Na zajęciach przedstawione zostaną najpierw podstawowe informacje dotyczące etyki . Następnie uwaga zostanie skoncentrowana na obszarze etyki, jakim jest etyka w zarządzaniu. Wskazane zostaną problemy etyczne występujące w rożnych obszarach zarządzania. Omówione zostaną czyny nieuczciwej konkurencji oraz problemy etyczne w stosunkach pracy. Pokazane zostaną sposoby podnoszenia poziomu etycznego firmy.
Profil studiów Ogólnoakademicki,
Forma studiów Stacjonarne
Rodzaj przedmiotu Grupa zajęć 1 - Przedmioty ogólne.
Dziedzina i dyscyplina nauki - dziedzina: nauki społeczne dyscyplina: nauki o zarządzaniu i jakości
Rok studiów /semestr: studia drugiego stopnia, Rok 1 semestr 1
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć 30 godzin: 15 godzin wykładu, 15 godzin ćwiczeń
Metody dydaktyczne: - wykład , ćwiczenia
Punkty ECTS 3
Bilans nakładu pracy studenta
Udział w wykładach – 15 godz.
Udział w ćwiczeniach – 15 godz.
Przygotowanie do ćwiczeń – 15 godz.
Konsultacje – 7 godz.
Przygotowanie do egzaminu – 23 godz.
Udział w egzaminie –1 godz.
Łączny nakład pracy studenta: 75 godz.
Wskaźniki ilościowe
Nakład pracy studenta związany z zajęciami :
wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: 38 godz.- 1,52 ECTS
W cyklu 2024:
Na zajęciach przedstawione zostaną najpierw podstawowe informacje dotyczące etyki . Następnie uwaga zostanie skoncentrowana na obszarze etyki, jakim jest etyka w zarządzaniu. Wskazane zostaną problemy etyczne występujące w rożnych obszarach zarządzania. Omówione zostaną czyny nieuczciwej konkurencji oraz problemy etyczne w stosunkach pracy. Pokazane zostaną sposoby podnoszenia poziomu etycznego firmy. |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
1EWZ_WG01 Ma pogłębioną wiedzę o człowieku jako twórcy zasad etycznych i prawnych oraz jako uczestniku działalności gospodarczej (KA7_WG5)
1EWZ_WG02 Ma pogłębioną wiedzę o normach etycznych regulujących działalność biznesową i o tworzonych na ich podstawie normach prawnych oraz o problemach związanych z przestrzeganiem tych norm (KA7_WG7)
1EWZ_UO01 Potrafi pracować w grupie, przyjmując w niej różne role, w szczególności rolę przywódcy; potrafi proponować rozwiązania konkretnych problemów etycznych, podejmować rozstrzygnięcia w tym zakresie oraz wdrażać proponowane rozwiązania (KA7_UO1)
1EWZ_UU01 Potrafi samodzielnie uzupełniać wiedzę z zakresu problemów etycznych w zarządzaniu (KA7_UU1)
1EWZ_KR01 Odpowiedzialnie pełni role zawodowe dbając przy tym o rozwój dorobku zawodu (KA7_KR1)
1EWZ_KR02 Jest przygotowany do działania w sposób profesjonalny, z poszanowaniem i podtrzymywaniem etosu zawodowego obowiązującego na stanowisku kierowniczym oraz pozostałych stanowiskach pracy (KA7_KR2)
1EWZ_KR03 Właściwie identyfikuje i analizuje dylematy etyczne w pracy na stanowisku kierowniczym oraz innych stanowiskach w organizacji oraz aktywnie szuka odpowiednich rozwiązań i stara się poprawiać swoje postawy i zachowania w miejscu pracy oraz postawy i zachowania innych pracowników (KA7_KR3)
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się egzaminem pisemnym. Zalicza uzyskanie 51% punktów możliwych do zdobycia. Aby przystąpić do egzaminu konieczne jest uzyskanie zaliczenia z ćwiczeń.
Na zaliczenie ćwiczeń niezbędne jest uzyskanie 51 % punktów możliwych do zdobycia.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. K..Kietliński, Etyka w biznesie i zarządzaniu, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2005
2. K. Blanchard, N. W. Peale, Etyka biznesu, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa 2010
Uzupełniająca:
1. T.Oleksyn, Kultura i etyka zarządzania, Difin, Warszawa 2021
2. C.Johnson, R.Lusch, D.Schmidtz, Społeczeństwo handlowe. Wprowadzenie do etyki i ekonomii, Freedom Publishing, Wrocław 2021
3. Biznes, etyka, odpowiedzialność, pod red. W.Gasparski, A.Lewicka-Strzałecka, PWN, Warszawa 2012.
4. M.Klocker, M.Tworuschka, U.Tworuschka, Etyka wielkich religii, Wyd. Verbium, Warszawa 2009
5.R.Buchholz, Restructuring capitalism -materialism and spiritualisc in business, Routledge Taylor & Francis Group, New York, London 2017.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: