Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Filozofia i etyka > Filozofia i etyka 3-letnie studia I stopnia (KRK)

Filozofia i etyka 3-letnie studia I stopnia (KRK) (FilEt_S1_KRK)

studia pierwszego stopnia
studia stacjonarne, 6-semestrów
Język: polski

Opis 

1. Charakterystyka studiów

  • Idea studiów opiera się na założeniu, że mimo dynamicznego rozwoju nauk szczegółowych, zwłaszcza przyrodniczych i technicznych, wciąż potrzebna – dziś nawet bardziej niż kiedykolwiek – jest  ogólna i wszechstronna edukacja humanistyczna, w ramach której szuka się odpowiedzi nie tyle na pytanie „jak coś zrobić”, ile na pytanie „dlaczego i po co?”. Fundamentem takiej edukacji jest filozofia, a w jej ramach zwłaszcza etyka.
  • Etyka rozumiana jest jako dział filozofii, ale również jako obszar norm, wartości i decyzji, na którym krzyżują się i oddziałują na siebie idee filozoficzne i różne praktyki społeczne, także wierzenia religijne. Studia nie służą nauczaniu jedynie słusznej doktryny moralnej, lecz lepszemu rozumieniu problemów etycznych na podłożu wiedzy filozoficznej, historycznej, społecznej, psychologicznej. Dostarczają pogłębionej wiedzy humanistycznej, ukazując zarówno historyczną genezę różnych idei, jak i ich współczesne znaczenie, w szczególności dla ważnych kwestii i sporów moralnych.
  • Program studiów obejmuje nie tylko wiedzę teoretyczną i erudycyjną, wiele uwagi poświęca również praktycznym aspektom filozofii – zarówno jej związkom z życiem społeczno-politycznym, jak i jej znaczeniu dla indywidualnych praktyk życiowych.
  • Duży nacisk w ramach studiów kładzie się na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, w tym na znajomości języków obcych. Oferowane są lektoraty z dwóch języków obcych do wyboru, przy czym jeden dotyczy języka kontynuowanego, który student powinien opanować przynajmniej na poziomie B2, a drugi języka (nowożytnego lub starożytnego), którego naukę można zacząć od podstaw i który student powinien opanować przynajmniej na poziomie A2. Dodatkowo na ostatnim roku studiów program obejmuje translatorium z wybranego języka obcego (zależnie od ilości chętnych na kurs z  określonego języka).
  • Program obowiązkowy obejmuje przedmioty takie jak:

wprowadzenie do filozofii, elementy kultury i filozofii starożytnej oraz średniowiecznej, filozofia nowożytna, filozofia współczesna, ontologia, epistemologia, podstawy logiki, argumentacja i retoryka, klasyczne teorie moralne, bioetyka, etyka i prawo, etyka i polityka, etyka i ekonomia, filozofia społeczna, filozofia języka, filozofia kultury,  podstawy psychologii, wprowadzenie do terapii filozoficznej, lektoraty z języków obcych i translatoria, warsztaty pisarskie.

Ponadto oferowane są przedmioty fakultatywne, których część, za zgodą koordynatora kierunku, może być zaliczona na innych kierunkach studiów.

2. Kandydaci na studia/adresaci studiów

Studia są adresowane zarówno do świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, jak i do studentów innych kierunków studiów (nadają się znakomicie na drugi kierunek studiów nie tylko dla humanistów), a także do osób, które pracują już zawodowo, ale chciałyby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, rozwinąć zainteresowania,  zdobyć dodatkowe kwalifikacje.  W szczególności adresowane są do tych, którzy chcieliby uczyć etyki i filozofii w szkołach (po zdobyciu uprawnień pedagogicznych) oraz  tych, których interesuje praca w instytucjach kulturalnych i mediach.

W ramach studiów przewiduje się możliwość utworzenia grupy 40+ (zajęcia tylko w porze popołudniowej)

3. Kwalifikacje absolwenta i możliwości pracy

Kierunek “Filozofia i Etyka”  dostarcza narzędzi  - w postaci wiedzy i umiejętności - przydatnych w różnych zawodach i różnych segmentach współczesnego rynku pracy, poczynając od szkolnictwa różnych szczebli przez instytucje kulturalne i media po agencje reklamowe, duże firmy i banki. Jak wykazały prowadzone w ostatnich latach badania losów absolwentów różnych kierunków, absolwenci studiów filozoficznych na ogół radzą sobie na rynku pracy bardzo dobrze, odsetek bezrobotnych należy tu do najniższych. Wiele zależy oczywiście od „pomysłu na siebie”, inicjatywy i determinacji samych studentów, od stopnia, w jakim wykorzystają możliwości rozwoju oferowane na studiach oraz w jakim rozwiną własne zdolności.

Absolwenci „Filozofii i Etyki” zdobędą kwalifikacje pozwalające, zależnie od ich szczegółowych zainteresowań i uzdolnień,  pracować między innymi:   

  • w szkołach różnego szczebla – jako nauczyciele etyki i filozofii (po zdobyciu uprawnień pedagogicznych, których studia na kierunku „filozofia i etyka” same przez się nie dają)    
  • w mediach tradycyjnych i społecznościowych – jako dziennikarze i założyciele portali internetowych
  • w wydawnictwach literackich i naukowych oraz w redakcjach czasopism – jako redaktorzy i adiustatorzy tekstów  
  • w agencjach reklamowych – jako twórcy inteligentnych reklam
  • w instytucjach kulturalnych oraz organach administracji państwowej i samorządowej – jako twórcy kultury oraz eksperci od polityki kulturalnej
  • w różnego rodzaju firmach i przedsiębiorstwach - jako specjaliści od Public Relations,  Human Relations i kreatywnego zarządzania.

Absolwent licencjackich studiów z filozofii i etyki może kontynuować naukę na studiach II stopnia w zakresie filozofii albo na innym kierunku z obszaru nauk humanistycznych lub społecznych, takich jak historia, stosunki międzynarodowe, europeistyka, socjologia, pedagogika, politologia, ekonomia – na Uniwersytecie w Białymstoku lub w innym, wybranym ośrodku akademickim w Polsce, a także, po spełnieniu wymaganych warunków, za granicą.

 Dodatkowe dokumenty

1. Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:

Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:
1) świadectwo dojrzałości albo świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wraz z suplementem w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci załączają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski zgodne z wymogami określonymi w § 21 ust. 2,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu.

Cudzoziemcy:

1. Po zakwalifikowaniu się kandydat powinien dostarczyć na dany wydział komplet następujących dokumentów:

1) dokument uprawniający do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci dostarczają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu,

6) w przypadku ubiegania się na studia w języku polskim dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1: certyfikat, świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka polskiego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawiania dokumentu są stypendyści NAWA oraz kandydaci posiadający:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) Kartę Polaka,

c) świadectwo dojrzałości wydane w polskim systemie oświaty,

d) dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w polskim języku wykładowym,

7) w przypadku ubiegania się na studia w języku obcym dokument potwierdzający znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B1: certyfikat lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka obcego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawienia dokumentu są kandydaci:

a) dla których język obcy był językiem wykładowym w ukończonej szkole średniej lub na ukończonych studiach,

b) dla których język obcy jest językiem ojczystym,

c) którzy zdali maturę z języka obcego na poziomie rozszerzonym co najmniej na 80%,

d) którzy w trakcie studiów zdali egzamin z języka obcego na poziomie B1 i jest on wykazany w suplemencie do dyplomu,

8) dokument potwierdzający posiadanie (na podstawie przedłożonego oryginału):

a) polisy ubezpieczenia zdrowotnego na dany rok akademicki kształcenia w Polsce lub

b) Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, lub

c) powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, lub

d) potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na minimalną kwotę 30 000 euro,

a w przypadku braku dokumentów, o których mowa w lit. a-d, złoży oświadczenie o dostarczeniu jego kopii przed rozpoczęciem pierwszych zajęć.

2. Kandydat cudzoziemiec okazuje do wglądu własny dokument tożsamości, a w przypadku gdy dokumenty kandydata dostarcza jego pełnomocnik powinien on okazać własny dokument tożsamości oraz kopię dokumentu tożsamości kandydata.

3. Osoby, posiadające dokument zwalniający z opłat za studia, dodatkowo okazują ważną Kartę Polaka, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pobyt czasowy, decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia, dokument potwierdzający status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystanie z ochrony czasowej bądź uzupełniającej, dokument potwierdzający rodzaj i stopień pokrewieństwa z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Polski.

4. Ankieta osobowa zawierająca wymagane dane kandydata (m.in. imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji) zostanie wygenerowana z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

5. W przypadku wyrażenia w IRK woli otrzymania legitymacji studenckiej podanie o jej wydanie zostanie wygenerowane z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

Przyznawane kwalifikacje:

Licencjat

Dalsze studia:

możliwość kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia

Uprawnienia zawodowe:

Efekty kształcenia

Efekty uczenia się dla kierunku studiów zostały określone Uchwałą nr 2372 Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 27 marca 2019 r., dostępne na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku w Biuletynie Informacji Publicznej.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uwb.edu.pl/