Ekonomika zagranicznych inwestycji bezpośrednich 330-MS1-2EZI
Profil studiów: Ogólnoakademicki
Forma studiów: Stacjonarne
Rodzaj przedmiotu: specjalizacyjne
Specjalność: Handel międzynarodowy
Moduł: 4
Rok studiów /semestr: rok 2/ 4 semestr
Wymagania wstępne: bez wymagań wstępnych
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: Wykład - 15 godz., ćwiczenia– 30 godz.
Metody dydaktyczne:
•Wykład- z wykorzystaniem prezentacji Power Point, angażujący słuchaczy do zadawania pytań w trakcie wykładu,
•Konwersatorium- z wykorzystaniem prezentacji Power Point, wymaga także czynnego uczestnictwa studentów, przede wszystkim: udziału w dyskusji, odpowiedzi na pytania, analizy przygotowanych studiów przypadków.
Punkty ECTS 6
Bilans nakładu pracy studenta:
- udział w wykładach: 15 h
- przygotowanie się do wykładu: 10 h
- przygotowanie do egzaminu końcowego: 9 h
- egzamin końcowy: 2 h
- udział w ćwiczeniach: 30 h
- przygotowanie do ćwiczeń: 40 h
- przygotowanie do kolokwium: 9 h
- przygotowanie wystąpień publicznych (prezentacji wyników prac grupowych): 5 h
- udział w konsultacjach: 30 h
Wskaźniki ilościowe:
Nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: 56 h = 3,08 ECTS
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student:
2EZI_W01 zna, rozumie oraz potrafi wykorzystać standardowe metody matematyczne, statystyczne i narzędzia informatyczne do prezentacji danych ekonomicznych i społecznych KP6_WK4
2EZI_W02 zna normy i reguły prawne obowiązujące w wybranych układach międzynarodowych KP6_WK5
UMIEJĘTNOŚCI
Student:
2EZI-U01 potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę teoretyczną do oceny zmian w handlu międzynarodowym, w tym do oceny konkretnych zjawisk i procesów, w oparciu o krytyczną analizę i syntezę posiadanych informacji, stosowanie właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych KP6_UW2
2EZI_U02 potrafi wyjaśniać procesy i uwarunkowania towarzyszące bezpośrednim inwestycjom zagranicznym z wykorzystaniem odpowiednich materiałów źródłowych KP6_UW3
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student:
2EZI_K01 jest gotów do dbania o tradycje i dorobek zawodu, a także odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, respektowania norm i zasad KP6_KR2
Kryteria oceniania
- wykład: egzamin w formie pisemnej – egzamin uznaje się za zaliczony po uzyskaniu co najmniej 51% maksymalnej punktacji. Warunkiem
przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń. Egzamin odbędzie się w formie zdalnej na platformie EduPortal.
- ćwiczenia: zaliczenie ćwiczeń na podstawie wyniku z kolokwium oraz efektu pracy grupowej. Kolokwium uznaje się za zaliczone, po
uzyskaniu co najmniej 51% maksymalnej punktacji. Warunkiem uzyskania zaliczenia ćwiczeń jest obecność na zajęciach (dopuszczalne są dwie nieobecności w semestrze). Nieobecności przekraczające dopuszczalny limit
(max. 2) powinny być zaliczane na konsultacjach.
Literatura
LITERATURA OBOWIĄZKOWA:
1. Kosztowniak, A., Zagraniczne inwestycje bezpośrednie a wzrost gospodarczy w Polsce oraz wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, CeDeWu, Warszawa 2018.
2. Ciesielska D., Bezpośrednie inwestycje zagraniczne polskich przedsiębiorstw, Szkoła Główna Handlowa - Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2016.
3. Trąpczyński P., Foundations of foreign direct investment performance, Poznań University of Economics and Business Press, Poznań 2016.
LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA:
1.Salamaga M., Modelowanie wpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na handel zagraniczny w świetle wybranych teorii ekonomii na przykładzie krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Wyd. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2013.
2. Gniadek J., Kępka H., Kotyński J., Konwergencja realną szansą dla polskich bezpośrednich inwestycji za granicą, Instytut Badań Rynku Konsumpcji i Koninktur, Warszawa 2016.
3. Lizińska W., Klimat inwestycyjny jako czynnik bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, Wyd. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Olsztyn 2012.
4. Kozłowska M., Determinanty atrakcyjności Polski w aspekcie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, Wyd. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice 2015.
5. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne a konkurencyjność eksportu Polski red. S. Wydymus, E. Bobińska, B. Pera, Wyd. Cedetu, Warszawa 2012.
6. Kłysik- Uryszek A., Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w gospodarce regionu. Teoria i praktyka, Wyd. Cedetu, Warszawa 2010.
7. Pilarska Cz, Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w teorii ekonomii, Wyd. AE w Krakowie, Kraków 2005
8. Osiński K., Biznes międzynarodowy na progu XXI wieku – kompendium, Wyd. ZSB, Szczecin 2010.
9. Świerkocki J., Zarys ekonomii międzynarodowej, Wyd. PWE, Warszawa 2011.
10. Pilarska Cz., Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w teorii ekonomii, Wyd. Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2005.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: