Podstawy wirusologii 320-MS1-1PWI
Nazwa kierunku studiów mikrobiologia
Poziom kształcenia studia pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Forma studiów stacjonarne
Kod przedmiotu 320-MS1-1PWI
Język przedmiotu polski
Rodzaj przedmiotu przedmiot obowiązkowy
Rok studiów /semestr I rok / II semestr
Wymagania wstępne Student powinien posiadać podstawową wiedzę z mikrobiologii w zakresie realizowanym w ramach zajęć w module kierunkowym z przedmiotu Wstęp do mikrobiologii
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć wykład – 15 godz.
konwersatoria – 15 godz.
laboratoria - 15 godz.
Założenia i cele przedmiotu Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z budową oraz znaczeniem ekologicznym i zdrowotnym wirusów. Podczas realizacji zajęć student zdobywa wiedzę dotyczącą budowy, replikacji, rodzajów wirusów a także chorób wirusowych roślin i zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem człowieka. Poznaje także teoretyczne podstawy najważniejszych technik badawczych wykorzystywanych w wirusologii. Przedmiot umożliwia studentom zrozumienie mechanizmu infekcji wirusowej, przebiegu chorób wirusowych i sposobów im zapobiegania.
Metody dydaktyczne oraz ogólna forma zaliczenia przedmiotu Metody dydaktyczne: wykład, konsultacje, konwersatoria (podczas których studenci przygotowują samodzielnie prezentacje multimedialne na zadany wcześniej temat)
Formy zaliczenia przedmiotu: zaliczenie na ocenę konwersatorium w oparciu o cząstkowe oceny uzyskane za prezentacje i testu końcowego; zaliczenie na ocenę wykładu na podstawie wyniku testu zaliczeniowego.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Student objaśnia sposób dziedziczenia informacji genetycznej wirusów
2. Student charakteryzuje wirusy jako organizmy z pogranicza świata ożywionego i nieożywionego zgodnie z przyjętym podziałem systematycznym
3. Student charakteryzuje podstawowe metody badawcze stosowane w wykrywaniu i analizie wirusów
4. Student objaśnia techniki inżynierii genetycznej, do których niezbędne jest zastosowanie wirusowych wektorów przedstawiając ich znaczenie praktyczne
5. Wykorzystując podstawowe techniki multimedialne i polsko- oraz obcojęzyczne pozycje literaturowe student przygotowuje prezentacje multimedialne dotyczące najważniejszych i bieżących zagadnień wirusologicznych
6. Student zna i rozumie mechanizm chorób wirusowych roślin i zwierząt oraz zasady profilaktyki
Efekty uczenia się: KP6_WG1, KP6_UK1, KP6_UO1, KP6_KK2
Kryteria oceniania
Metody dydaktyczne: wykład, konsultacje, konwersatoria (podczas których studenci przygotowują samodzielnie prezentacje multimedialne na zadany wcześniej temat)
Formy zaliczenia przedmiotu: zaliczenie na ocenę konwersatorium w oparciu o cząstkowe oceny uzyskane za prezentacje i testu końcowego; zaliczenie na ocenę wykładu na podstawie wyniku testu zaliczeniowego.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. L. Collier, J. Oxford. Wirusologia. PZWL, 1991
2. Z. Krzemiński. Zarys wirusologii lekarskiej. AMwŁ, 1997
Literatura uzupełniająca:
1. A.J. Cann. Molecular virology. Fourth edition. Elsevier, 2005
2. M. Kańtoch. Wirusologia lekarska. PZWL, 1998
3. A. Goździcka-Józefiak. Wirusologia molekularna. Wyd. Nauk UAM, 2004
4. S. Kryczyński. Wirusologia roślinna. PWN, 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: